Wigilia i święta bożonarodzeniowe to czas bogaty kulinarnie. Jest okazją do kuchennych popisów, okresem, w którym nie tylko więcej gotujemy, ale też nieco więcej zjadamy, a rodzinne spotkania to doskonała okazja na zaprezentowanie wielu świątecznych przysmaków, zarówno tych tradycyjnych, które towarzyszą nam od wielu lat, jak i nowych. Nie obawiajmy się kulinarnych eksperymentów w czasie wigilii i świąt, nie musimy zawsze opierać się na tradycji, a jeśli jesteśmy smakowymi tradycjonalistami, pozwólmy sobie na wypróbowanie chociaż jednego nowego czy dwóch świątecznych przepisów.
Planowanie wigilii warto zacząć od zupy, bo już tutaj możliwości jest wiele. W wielu polskich domach na wigilię tradycyjnie podaje się barszcz – może być serwowany bez dodatków, z krokietami z ciasta drożdżowego albo uszkami faszerowanymi kapustą i grzybami. W innych regionach Polski podaje się natomiast zupę rybną, często gotowaną z tej samej ryby, która serwowana jest jako danie główne wigilijnej kolacji. W bardziej nowoczesnym menu znajduje się natomiast zupa krem z grzybów, podawana często z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Przepisy na wigilię i święta to także dania z ryby: karp pozostaje królem polskich stołów wigilijnych, ale coraz częściej wybieramy także inne gatunki ryb – pstrągi, mintaje czy łososie. Poza głównym daniem wigilijnym ryby pojawiają się też w formie sałatek czy galaret. Natomiast przepisy na świąteczny obiad uwzględniają przede wszystkim mięsa, zwłaszcza te, po które w ciągu roku sięgamy stosunkowo rzadko: kaczkę, królika, indyka. Duże rodzinne obiady pozwalają na przyrządzanie drobiu pieczonego w całości, bo nic się nie zmarnuje.
W czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w kuchni zawsze jest sporo pracy. Ale jest to praca, która także może być częścią świątecznego nastroju – wystarczy tylko postawić na wspólne gotowanie. Można do niego zachęcić nawet dzieci. Na pewno okażą się pomocne przy przygotowywaniu świątecznych sałatek czy dekorowaniu świątecznych wypieków.